00,00 €

Viete aké odolné sú vaše svietidlá pred kvapalinami a inými predmetmi?


Aj vy patríte medzi tých, ktorí si pri kúpe nových svietidiel lámu hlavu nad tým, čo znamenajú všetky tie písmenká a číslice v popise produktu? Alebo ste si to uvedomili až po tom, čo sa vám doma rozbilo svietidlo, pretože bolo neadekvátne umiestnené? Možno tú záhadu vyriešime konečne raz a navždy spolu.


Stupeň ochrany = krytie

 

Nech kupujete akékoľvek svietidlo, LED-ky alebo iné spotrebiče do vnútra či na vonkajšie použitie, vždy by ste mali poznať, aká je IP kvalifikácia vášho produktu. Čo to vlastne je a prečo je to dôležité? IP kvalifikácia alebo kód, po anglicky international protection, často nesprávne označovaný za ingress protection, označuje stupeň ochrany vášho svietidla pred vonkajšími faktormi ako sú voda či iné predmety. Jednoducho povedané – koľko vaše svietidlo znesie.

IP kód tvoria dve cifry, tá prvá indikuje stupeň krytia pred vniknutím a poškodením od cudzích pevných predmetov či prachu, druhé číslo predstavuje odolnosť proti vode. Čím vyššie čísla sú, tým odolnejšie je aj vaše svietidlo. Maximálny možný stupeň krytia je IP68. Kombinácia 6 a 8 znamená, že svietidlo je napríklad prachotesné a vodotesné zároveň.


Keby bolo keby

 

Keby bolo všetko ako má byť a podľa pravidiel, nemuseli by sme ani písať tento odsek článku. Bohužiaľ, v praxi sa však pre zvláštne praktiky výrobcov a predajcov svietidiel stretnete aj s kódmi, ktoré vám nebudú dávať zmysel – napríklad IP x5.  To sa stáva v prípade, ak výrobca uvedie krytie svetla len pre jednu triedu ochrany, v tomto prípade pre odolnosť proti vode.

Z tejto informácie sa dozviete, že svetlo je chránené proti vode stupňom ochrany 5, čo znamená odolnosť proti prúdu vody nízkeho tlaku zo všetkých smerov, teda proti tryskajúcej vode. Nedozviete sa však, aké je krytie vášho svietidla pred cudzími predmetmi a pokiaľ je to pre vás prioritná informácia, nezostáva nič iné, len poprosiť o údaje predajcu alebo sa obrátiť priamo na výrobcu.


Pomôcka pre vás

 

Kúpeľňové a exteriérové svietidlá by mali mať minimálnu hodnotu IP44, v prípade priameho dopadu vody IP65 a pod vodou IP68. Aby sa vám nabudúce ľahšie nakupovali svietidlá domov, do kúpeľne či svietidlá do záhrady, vezmite si so sebou túto pomôcku.Stupeň ochrany pred cudzími predmetmi:

 

IP0x – bez ochrany

IP1x – pred predmetmi s priemerom cca 50 mm

IP2x – pred predmetmi s priemerom cca 12,5 mm

IP3x – pred predmetmi s priemerom cca 2,5 mm

IP4x – pred predmetmi s priemerom cca 1 mm

IP5x – pred prachom

IP6x – prachotesné


Stupeň ochrany pred vodou:

 

IPx0 – bez ochrany

IPx1 – pred zvisle padajúcimi kvapkami vody

IPx2 – pred šikmo padajúcimi kvapkami vody

IPx3 – pred kropením a dažďom

IPx4 – pred striekajúcou vodou

IPx5 – pred tryskajúcou vodou

IPx6 – pred intenzívne tryskajúcou vodou

IPx7 – dočasným ponorom

IPx8 – trvalým ponorom