00,00 €

Prečo je farba svetla taká dôležitá?

Farba svetla, či sa nám to páči alebo nie, ovplyvňuje náš život do pomerne významnej miery. Odborne sa svetelná farebnosť volá chromatickosť a pri výbere svetla teda hrá pomerne významnú rolu. Dobre zvolená farebnosť svetla vám totiž ovplyvňuje nielen náladu, ale aj váš celkový život, bývanie alebo prácu v danom priestore, kde máte umiestnené svietidlo.

Chromatickosť ako dôležitý parameter svietidla

 

Nechceme priveľmi zachádzať do vedeckých vysvetlení, ale chromatickosť vlastne vyjadruje to, ako pôsobí / vyzerá biele svetlo v rámci farebného spektra rôznych farieb. Chromatickosť sa vyjadruje v jednotkách tzv. Kelvin, pričom pri určovaní tejto hodnoty hovoríme vlastne o akejsi „teplote“ farby – a to podľa toho, či je skôr studená, stredne biela / žltá alebo naozaj žltá, prípadne ak napodobuje denné svetlo.

Chromatickosť ale nevyjadruje iba stupeň / teplotu farby v rámci umelých svietidiel, ale taktiež aj vonku – teda svetlo zo slnka alebo z mesiaca. Treba zdôrazniť, a to pre vašu lepšiu predstavu, že napríklad pri západe a východe slnka je chromatickosť nižšia než pri poludňajšom svetle. Ak je obloha pod mrakom, prípadne ak sa pozeráte na jasnú oblohu na horách, tie majú hodnotu chromatickosti najvyššiu.

 

Stupne vyjadrujúce chromatickosť sa volajú, ako píšeme vyššie, Kelvin, pričom ich hodnoty sa pohybujú od 800 – 12 000 Kelvinov (alebo iba skrátene K). Zapamätať si treba primárne to, že čím je hodnota Kelvina nižšia, tým je aj svetlo teplejšie (približuje sa totiž vo farebnom spektre červenej farbe), a čím je vyššia, tým je zase svetlo studenšie a bližšie modrým tónom.

 

V akých typoch miestností používať aké odtiene?

 

Ideálne je dávať si pozor, aby ste v jednotlivých miestnostiach vášho domova mali teplotu svetla nastavenú takto:

 

Spálňa, obývačka, jedáleň – teplá biela, je totiž upokojujúca, hrejivá, útulná, stupeň okolo 3000 K

 

Kancelária, kúpeľňa – Neutrálna biela farba svetla, hodnoty Kelvin okolo 3000 – 4000

 

Ordinácie, predajne s tovarom ako napr. kozmetika, salóny, garáže, dielne – Studené biele svetlo, dokážu prebudiť energiu na prácu, prípadne ukázať veci v pravom svetle, čo je pri práci často potrebné