00,00 €

Ako šetriť - úsporné LED svietidlá

 

Svetelná dióda je polovodičový svetelný zdroj, ktorý vyžaruje svetlo, keď ním preteká elektrický prúd. Je všeobecne známa ako LED (light-emitting diode) a hrá dôležitú úlohu v našom každodennom živote. LED diódy vykonávajú mnoho rôznych úloh v rôznych zariadeniach a používané sú aj ako svietidlá do domácnosti a priemyslu.

Bežné farby LED zahŕňajú jantárovú, červenú, zelenú a modrú. Na vytvorenie bieleho svetla sú rôzne farebné LED diódy kombinované, alebo pokryté fosforovým materiálom, ktorý premieňa farbu svetla na známe „biele“ svetlo používané vo svietidlách v domácnostiach. Farebné LED diódy sa používajú ako signálne svetlá a indikátory.

 

Efektívne LED svietidlá v domácnosti

 

LED osvetlenie v domácnosti má až o 90 % efektívnejšie svetlo ako klasické žiarovky. Kvalitne navrhnuté LED svietidlá sú energeticky efektívne, svetelne vysoko účinné a ich výdrž je násobne vyššia, oproti klasickému osvetleniu žiarovkami alebo žiarivkami.

Pri klasickom osvetlení je energetická strata, ktorá sa prejavuje unikajúcim teplom z vlákna žiarovky. LED svietidlá pracujú na princípe tvorby fotónov, čo znižuje zahrievanie a LED osvetlenie je efektívnejšie a energeticky úspornejšie.