00,00 €

Na čo dávať pozor pri kúpe žiaroviek!

Čo si myslíte, prečo vychádza niekto na ulicu s nepodareným make-up-om, alebo prečo dopomáha spôsob osvetlenia k tomu, aby sa určité pracovné procesy vykonávali ľahšie, alebo prečo je čítanie v jednej časti miestnosti menej náročné, ako v inej časti?

Je to preto, lebo aj svetlo má teplotu, existujú rôzne typy svetelných zdrojov. Ako si správne vybrať ideálny zdroj svetla, aby nám čo najviac vyhovoval?

Ako vyzerajú vaše rána? Po raňajšej káve a rannom behu nasledujú bežné rutinné činnosti. Pozbierate rozhádzané školské tašky, popritom si odhryznete z raňajok, no predtým si ešte urobíte extra rýchly make-up v nedostatočne osvetlenej kúpeľni či v šatníku?

Minimálne množstvo púdru, málo špirály, rýchle ťahy farbou na líca, viac aj tak netreba. Na tieto dve minútky postačuje aj to osvetlenie, ktoré máte.

Vyšli ste už niekedy na ulicu s tým pocitom, ako keby farby na líčkach vonku pri dennom svetle ožili? To, čo sa zdalo byť ideálne vo vnútri sa vonku ukázalo ako príliš prehnané?

Keď si zle vyberiete zdroj svetla

Dôvodom môže byť, že v dôsledku nesprávneho výberu zdroja svetla nevidíte svoju tvár dobre. Preto sa môže stať, že jednotlivé časti zdôrazníte viac, ako by ste mali.

Pri slove svetelný zdroj vás napadne iba to, či v danej miestnosti máte zdroj svetla, alebo nemáte. Pri výmene žiarovky vás ani nenapadne zohľadniť charakter miestnosti, či činnosti, ktoré sa v danej miestnosti vykonávajú a podľa toho si zvoliť zdroj svetla. Ale v čom je problém, aký je teda správny zdroj svetla?

Studený, či teplý? – Ach nie, teraz nehovoríme o raňajšom kakau.

Svetelné zdroje môžu byť v podstate na základe svetelnej teploty studené/chladné alebo teplé. Vďaka LED žiarovkám si dnes už môžeme skutočne vybrať ten najideálnejší a najoptimálnejší typ svetelného zdroja zohľadňujúc danú miestnosť a činnosti, ktoré sa v nej vykonávajú.

Farebná teplota sa udáva v Kelvinoch (K). Takto je možné v danej miestnosti zabezpečiť tak denné teplé biele svetlo, či denné chladné (prirodzené) svetlo, prípadne chladné biele (studené biele) svetlo. A to v závislosti od typu miestnosti a jeho umiestnenia. Takto môže byť vyprodukované svetlo celkom „žltkasté“ alebo celkom „modrasté“.

Ale ako si správne vybrať?

Aké svetlo si vybrať do reštaurácie, na osvetlenie pracovného priestoru, do dielne, či do kúpeľne na zhotovenie dokonalého make-upu – to nie ľahká otázka, hlavne ak si nie sme vedomí základných vecí.

Teplé, biele svetlo

Teplé biele svetlo je veľmi mäkké, preto ho radi používame aj v noci. Je častým a ideálnym výberom pre obývačky, jedálne, spálne. Svetlo tradičných žiaroviek sa pohybuje okolo 2700 Kelvinov. V intervale 2700-3000 K (Kelvinov).

Denné chladné svetlo (prirodzené)

Ak by ste chceli chladnejší odtieň svetla, je treba hľadať okolo 4000 K: nájdete ich v rozmedzí 3500-4000 K. Ich použitie v danej miestnosti alebo oblasti vám zabezpečí moderný, čistý vzhľad. Odporúča sa ich používanie na osvetlenie pracovných plôch, do dielní, ako aj do kúpeľne k naneseniu make-upu.

Chladné biele (studené biele) svetlo

Úplne chladné svetlo dosahuje hodnotu okolo 5000 Kelvinov, žiarovky v rozmedzí 5000-6500 kelvinov sú ideálne k práci, či k vareniu. Pre toto svetlo je charakteristické, že je veľmi silné a veľmi svetlé. Takto dopomáhajú k správnemu koncentrovaniu sa. Veľmi často sa vyskytujú v obchodných a priemyselných zónach, v ateliéroch, prípadne v reštauračných reťazcoch. Vďaka nim sa v obchodoch zabezpečuje to správne osvetlenie jednotlivých produktov, nakoľko osvetlia každý kút. Odporúčame ho aj na čítanie.

Na akú životnú situáciu hľadáte žiarovku?

Je cieľom efektívne vykonaná práca, či ľahké čítanie, či nebodaj príprava vianočného menu? Žiarovky si vyberajte v závislosti od miestnosti a zohľadňujúc tam vykonávané činnosti!

Teplé svetlo napomáha relaxácii a je vhodné k uvoľneniu sa. Do pracovne či do miestnosti, kde sa často číta odporúčame použiť radšej chladnejšie odtiene svetla!

Ale čo ak budete využívať miestnosť zároveň na viac účelov?

V miestnostiach môžete požívať naraz viaceré odtiene teplého, studeného alebo prirodzeného svetla. Kým hlavný svetelný zdroj v miestnosti sa zabezpečí vďaka teplejšiemu svetlu, v kúte na čítanie môžete použiť menšiu lampu so studeným odtieňom; k popoludňajšiemu čítaniu románu.

Okrem nákupu tých správnych bytových doplnkov, nábytkov a iných prvkov, klaďte veľký dôraz aj na projektovanie toho správneho osvetlenia! Zabezpečte si rozmanitosť svojho životného priestoru, vytvorte si aj vďaka správnym odtieňom svetla tie ideálne podmienky k svojim každodenným činnostiam!